O tom, že slovo huncút nie je až také nevinné, ako by sa mohlo zdať, smoking naozaj súvisí s fajčením a kravatu máme vďaka Chorvátom.

Čítať ďalej...

Viete, čo má spoločné film Diktátor Charlieho Chaplina a tučniak Pingu?

Čítať ďalej...

Zhrnuté a podčiarknuté, najrozšírenejším použitím slova punk bola prostitútka, ale vývoj slova až k nonkonformnému hudobnému a životnému štýlu je veľmi zaujímavý, pretože počas neho prešlo podstatným metaforickým rozšírením. Ale nuda to nie je, sú tam aj Indiáni a Shakespeare.

Čítať ďalej...

Jedna z vecí, o ktorej by ste asi nepovedali, že je staršia než vy, je skratka OMG.

Čítať ďalej...

...alebo nešťastný výlev nahnevanej matky. Opäť. Ale zároveň aj etymologické okienko.

Čítať ďalej...

Ďalšia várka krátkych zaujímavostí o pôvode slov, tentoraz napríklad aj o karimatke či alkohole.
 

Čítať ďalej...

Niektoré všeobecné pomenovania vecí, ktoré bežne používame, boli pôvodne názvami konkrétnych výrobkov alebo firiem, a za mnohými z nich môžeme nájsť zaujímavé príbehy z histórie.

Čítať ďalej...

Táto infografika prináša viac než 50 zaujímavostí o rôznych jazykoch: vedeli ste napríklad, že pre filmy, televíziu a knihy vzniklo viac než 200 umelých jazykov? Alebo že svet gastronómie a baletu využíva zväčša francúzske slová? Alebo že angličtina má najviac slov? Alebo že USA nemajú žiadny úradný jazyk (ľudia len predpokladajú, že ním je angličtina), ale Južná Afrika ich má naopak až 11?

Čítať ďalej...

Ako si prekladatelia poradili so slovnou foneticko-aliteračnou hračkou „Hodor Hold the Door“ legendárnej scény zo šiestej série Hry o tróny v 21 jazykoch

Čítať ďalej...

Ak vás aspoň trošku zaujíma etymológia, okrem Stručného etymologického slovníka vyšla ešte jedna zaujímavá publikácia, ktorá poodhaľuje pôvod vyše stovky ustálených slovných spojení.

Čítať ďalej...

ROLOVAŤ HORE / SCROLL TO TOP