Nie, nie je to od slova panic. Pôvod mnohých frazeologizmov, teda ustálených slovných spojení, je dobre známy, ale nájdu sa medzi nimi aj zaujímavé príbehy.

Frazeologizmy máme z rôznych zdrojov. Z mytológie (Damoklov meč, jablko sváru), dejín (Hanibalova kliatba), rozprávok (soľ nad zlato), a veľa ich je aj biblických (Babylonská veža, Sodoma a Gomora, zakázané ovocie) a ich pôvod viac či menej poznáme. No ale sú aj také, u ktorých je ich vznik známy už menej a často prinajmenšom zaujímavý.

Pri niektorých je to, ako sa v slovesnosti ustálili, dosť otázne, napríklad také „ostošesť“ veľmi vystopovať nevieme, podobne ako „hádzať všetkých do jedného vreca“, či „spadnúť z višne“. Pri tom poslednom som našla jeden príbeh, ktorý je farbistý viac než dostatočne a to aj na pomery dnešného bulváru, ale viac zdrojov som nezistila, takže neviem.

Nuž ale poďme k tým zaujímavým. Z literatúry máme frazeologizmov viacero, napríklad „veľa kriku pre nič“, Shakespeare je taký vďačný zdroj mnohého. Ale vedeli ste, že spojenie „medvedia služba“ máme z bájok I. A. Krylova? V roku 1808 napísal bájku „Pustovník a medveď“, v ktorej sa pustovník spriatelí z medveďom a navzájom si pomáhajú. Raz však začne spiaceho pustovníka otravovať mucha. Medveď sa ju snaží odohnať labou, ale veľmi sa mu to nedarí, veď muchy vedia byť poriadne otravné, a tak vezme kameň a muchu zabije, akurát nanešťastie priamo na pustovníkovej hlave.

Aj spojenie „kde je pes zakopaný“ má za sebou vcelku zaujímavý príbeh. S frazeologizmami je zábava, tak si prečítajte celý článok, ktorý nájdete tu.

 

 

 

ROLOVAŤ HORE / SCROLL TO TOP